Work and Travel Programında Not Ortalamasının Önemi

Work and Travel Programında Not Ortalamasının Önemi

Work and Travel Programında Not Ortalamasının Önemi

Work and Travel, dünyanın farklı yerlerindeki üniversite öğrencilerinin yaz tatilinde Amerika’da çalışarak seyahat harcamalarını karşılayabilecekleri kültürel bir değişim programıdır. Programa katılmak için alınması gereken J1 vize başvurusunda adayın not ortalaması da değerlendirilen kriterlerden biridir. Vize başvurularında not ortalamasının ne kadar etkili olduğuna bakalım.

Work and Travel İçin Not Ortalaması Neden Önemli?

Work and Travel programına katılmak için alınması gereken J1 vizesi diğerlerine göre daha kolay alınan bir vize türüdür. Vize başvurularında temel kriter, adayın bir üniversitede lisans veya yüksek lisans programında örgün eğitime devam etmesidir. Adayın kaçıncı sınıfta olduğu, İngilizce seviyesi gibi parametrelerin yanında not ortalaması da vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanmasını etkilemektedir.

Adayın not ortalaması, vize başvuru sürecinde konsolosluk görevlisine öğrencinin eğitim hayatındaki başarısı hakkında fikir verir. 4.00 üzerinden 2.50 ve üzeri not ortalaması vize onay sürecini kolaylaştırır. Çünkü görevli, not dökümüne (transkript) bakarak adayın eğitimine devam edip etmeyeceği konusunda çıkarımda bulunur. Başarılı bir eğitim hayatı olan öğrencinin ülkesine dönme ve eğitimine devam etme motivasyonu daha yüksek olacaktır. Bu da konsolosluk görevlisinin vizeyi onaylamasında önemli bir etkendir.

Vize Alabilmek İçin Not Ortalaması Ne Kadar Etkili?

Konsolosluk görevlisi öğrenci not dökümünde hem genel ortalamayı hem de dönem ortalamasını inceler. Söz gelimi öğrencinin genel not ortalaması 1.90 ancak dönem ortalaması 2.30 olsun. Vize başvurusunun olumlu sonuçlanma ihtimali, genel ortalaması 2.30 ancak dönem ortalaması 1.90 olan adaya göre çok daha yüksektir. Çünkü birinci adayın başarısı yükselmekteyken ikinci adayın ise düşüş göstermektedir. Her ne kadar 2.50 not ortalaması çok yüksek bir başarı sayılmasa da birinci adayın kendi başarı grafiğinde ciddi bir artış gözlenmektedir.

Hemen hatırlatmak gerekir ki bu değerlendirme sistemi herhangi bir resmi kaynağa dayanmamaktadır. Vize görüşmesine giren yüzlerce adayın not dökümü incelenerek bu sonuca ulaşılmıştır. Konsolosluk görevlileri sadece not dökümü üzerinden değerlendirme yapmadığı için, birden çok kriter üzerinden değerlendirme yapan uzman kişiler oldukları için “2.00 not ortalamasına sahip herkes kolayca vize alır” demek yanlış olacaktır. İstatistikler gösteriyor ki ortalaması 2.50 üzerinde olan aday ret alabildiği gibi, ortalaması 2.50 hatta 2.00 altında olan bir adayın da vizesi onaylanmıştır. Bu nedenle sadece not ortalaması üzerinden vize başvuru sonucunun bir garantisi yoktur.

Not Ortalamam Düşükse Ne Yapmalıyım?

Not ortalamanız 2.00’nin altındaysa ya da genel ortalamanız yüksek ancak dönem ortalamanız düşükse notunuzun neden düşük olduğunu açıklayabilmelisiniz. Ciddi bir rahatsızlık geçirmiş, hastanede kalmış ya da daha başka nedenlerden okula gidememiş olabilirsiniz. Önemli sebepleriniz olduğu için devamsızlık yapmış, dersleri takip edememiş olabilirsiniz. Başarınızın düşmesine neden olan bu sebepleri belgeleyebilirsiniz. Sağlık raporu ya da resmi olarak kanıtlayabileceğiniz bir belge ile başarısız olmadığınıza, başarısızlığa neden olan durum ortadan kalktığında başarınızın yükseleceğine, görüşmeyi yapan yetkiliyi ikna edebilirsiniz.

Düşük not ortalamasının sebebi adayın eğitim gördüğü üniversite ya da bölümün zorluğu da olabilir. Diğer notları yüksek bir öğrencinin, kredisi yüksek bir dersten düşük not alması da ortalamasının düşmesine sebep olabilir. Tüm bunlar bir arada düşünüldüğünde, not ortalaması düşük olan adayın geçerli ve gerekçeli bir açıklaması var ise adayın açıklamaları görüşmeyi yapan yetkilinin bakışını değiştirebilir.

Not Ortalamam Kaç Olursa Olsun Başvuru Yapmalı mıyım?

Eğer Work and Travel programına katılmak istiyorsanız not ortalamanız kaç olursa olsun vize başvurusunda bulunmalısınız. 2.50 üzerinde ortalamaya sahipseniz onay alma ihtimalinizin -kesin olmamakla birlikte- yüksek olduğunu söyleyebiliriz. 2,00 – 2,50 ortalama, gri bölgedir. Ontalamanız 2.00’nin altında ise bu durumun geçerli ve gerekçeli açıklamasını yaptığınızda sizin de onay alma şansızın olduğunu söylemek yanlış olmaz. Vize almak için tek kriterin not ortalaması olmadığını unutmayın!