Doğru İş Seçimi Nasıl Yapılır

Doğru İş Seçimi Nasıl Yapılır

Work and Travel programıyla Amerika’da eşsiz bir deneyim ve unutulmayacak bir yaz geçirmek istiyorsanız dikkate almanız gereken en önemli konulardan birisi doğru iş seçimidir. Peki doğru iş seçiminde olmazsa olmazlar nelerdir?

İlgi, Yetenek ve Beklentilerinizi Belirleyin

Öncelikle kendi ilgi ve yeteneklerinizi belirlemeli ve İngilizce iletişim seviyenizi değerlendirmelisiniz. Ayrıca, çalışma şartlarının sizin için uygun olduğundan emin olmalısınız. Yeterli düzeyde İngilizce bilgisine sahip olmadığınız bir bir pozisyona başvurmak, ret almanıza ve yeniden bir iş arayışına girmenize neden olabilir. Tatil köyleri, su parkları ve eğlence temalı parklar ilgi alanınızın dışındaysa buralarda çalışmak, WAT programından istediğiniz verimi elde etmenizi sınırlayabilir. Bu nedenle, İngilizce dil seviyenize, ilgi ve yeteneklerinize uygun bir iş tercihinde bulunmalısınız. Bu konuda size uygun danışmanlık yapabilecek bir Work and Travel şirketi ile çalışmanız önemlidir. Doğru ve güvenilir bir firmayla çalışmanın önemi burada da karşınıza çıkacaktır.

İşverenlerin size sunacağı pozisyonlarla ilgili geçmiş iş deneyimleriniz, sizi tercih edilen bir aday haline getirebilir. Bu nedenle önceki iş tecrübelerinizi CV’nize eklemelisiniz. Böylece deneyimlerinizle uyumlu işleri tercih edebilir ve daha verimli, motivasyonu yüksek bir çalışma dönemi geçirebilirsiniz.

Work and Travel programının amacı sadece Amerika’da bir iş tecrübesi edinmeniz değildir. WAT ile hem uluslararası bir iş deneyimi kazanır, hem de Amerikan kültürünü yaşayan toplumun içinde deneyimler yaşama fırsatı elde edersiniz. İş tercihinizi de bu doğrultuda yaparsanız programdan alacağınız verim ve keyif artacaktır. Eğer hedefiniz hem çalışmak hem de Amerikan kültürünü deneyimlemek ise restoran, kafe, perakende satış gibi hizmet sektörlerinde çalışmayı tercih etmelisiniz.

WAT programı kapsamında öğrencilere iş imkanı sunan işverenleri değerlendirirken, sundukları iş tanımlarını, haftalık ve günlük çalışma saatlerini, brüt ücretleri ve çalışacağınız lokasyondaki konaklama imkanlarını değerlendirmeli ve size uygun olan iş-lokasyon-konaklama seçeneklerini tercih etmelisiniz. Bu konuda daha önce Work and Travel programını deneyimlemiş ve yaşadıklarını gerçekçi bir dille anlatan katılımcıların tavsiyelerini de göz önünde bulundurabilirsiniz. Ama yaşadıklarını olduğundan çok farklı ve abartılı anlatabilecek olanlardan da mutlaka kaçınmalısınız.

İş Seçerken Doğru Lokasyon Tercihi Neden Önemli

İş tercihinizi yaparken doğru lokasyon seçmeniz, konakladığınız yerin işyerine yakın olması, hem konakladığınız hem de işyerinizin birbirine ve başka yerlere ulaşım imkanının geniş olması mutlaka dikkate alınması gereken konulardır.

Work and Travel ile Amerika’da hem çalışıp hem seyahat etmek isteyen öğrencilerin büyük çoğunluğu New York, Los Angeles, Chicago gibi büyük şehirlerde çalışmak ve kalan zamanlarında şehirleri keşfetmek hayalini kurar. Bu şehirlerin insanlarda bıraktığı büyülü etkiyi düşünürsek haksız da sayılmazlar. Ancak böyle büyük şehirlerde konaklama ve yaşamınızı devam ettirmek için yapacağınız harcamaların yüksek fiyatlarda olacağını aklınızda bulundurmalısınız. Belki de tercih edilebilecek ve unutulmaz deneyimler sunacak çok farklı lokasyonlardaki şehirleri de değerlendirmelisiniz.

Örneğin yaz aylarında gerçekleşecek olan WAT programı için yaz döneminde iş imkanlarının da arttığı turistik bir bölgeyi neden tercih etmeyesiniz ki? Turistik bölgelerde otelcilik, Restoran, Eğlence Sektörü gibi alanlarda pek çok pozisyonda iş imkanı bulabilirsiniz. Böylece yaz tatilinizi hem çalışarak hem de Amerika’da tatil ve eğlence dünyasını tanıyıp deneyimleyerek geçirmiş olursunuz.

WAT katılımcıları arasında Amerika’daki akademik dünyaya yakın olmak ve Amerikan Üniversite şehirlerinde çalışmak isteyen öğrenciler de olacaktır. Üniversite öğrencilerinin sosyal yaşamını görmek ve boş zamanlarınızda etkinliklere katılmak isteyen öğrenciler iş tercihlerini üniversite şehirlerindeki iş olanaklarından yana yapabilirler.

İş Seçerken Ücretleri Göz Önünde Bulundurun

Work and Travel programında sunulan iş pozisyonlarını değerlendirirken ücretler hakkında da detaylı bilgi sahibi olmak sizin için avantaj olacaktır. Çalıştığınız işlerde haftalık ücretler değişkenlik gösterebilir. Çalışacağınız pozisyon, saatlik ücret, çalışma saatleri haftalık ücretinizi belirleyecek faktörlerdendir. Work and Travel programında bir öğrencinin haftada ortalama çalışma süresi 30-40 saat arasında ve alacağı saatlik ücret 10-15 USD civarındadır. Genellikle haftalık kazancınız 300-600 USD aralığında olsa da ücreti belirleyen faktörlere göre değişkenlik gösterebileceğini dikkate almalısınız. Work and Travel programlarının amacı katılımcı öğrencilerin birikim yapması değil program boyunca masraflarını karşılamalarına yeterli kazancı elde etmelerini sağlamaktır. Bu sebeple programı bir birikim aracı olarak görmemek, Amerika’da seyahat etme fırsatınızı finanse edecek bir deneyim olarak değerlendirmek ve beklentiyi bu seviyede tutmak motivasyonunuza olumlu etki sağlayacaktır.

Work and Travel kapsamında alacağınız ücretler Amerikan vergi sistemine tabi olacağı için Amerikan vergi yasalarına göre vergilendirilecektir. Kazancınıza yapılacak vergilendirme miktara, çalışma süresine ve kazancınızla girdiğiniz vergi dilimine göre farklılık gösterebilir. Aldığınız ücretlerin vergilendirilebilmesi için WAT kapsamında çalışan her öğrencinin Amerika’da Social Security Number(SSN) veya Individual Taxpayer Identification Number (ITIN) sahibi olması gerekir. Öğrenciler SSN veya ITIN numaralarını Amerikan Vergi Dairesi (Internal Revenue Service) ile iletişime geçerek temin edebilirler.

WAT programı öğrencileri vergi beyanında bulunarak kazandıkları geliri,ödeyecekleri veya iade alacakları vergiyi W-2 formuyla düzenlerler.

İş Sözleşmesi Nedir?

Amerika’daki işverenlerle çalışacağınız iş hakkında alacağınız ücret, çalışma saatleri ve konaklama masrafları gibi konuları netleştirmeniz çok önemlidir. Çünkü işverenlerle seçtiğiniz işle ilgili bir sözleşme imzalayacaksınız ve bu sözleşmeye mutlaka uymanız gereklidir. WAT kapsamında Amerika’da kültürel bir değişim programına dahil olmanız size ayrıcalıklı davranılacağı anlamına gelmeyecektir. Bu yüzden detayları netleştirmek ve şartlara uymak, programdan yüksek verim elde etmenizi sağlar. WAT programı ile ilgili bütün resmi kuralları Amerika Dış İşleri Bakanlığı’nın resmi sitesinden öğrenebilir ve buna uygun planlama yapabilirsiniz.

Sonuç:

Work and Travel programı ile Amerika’ya gitmeye karar verdiyseniz çalışma şartlarını, çalışacağınız lokasyonların özelliklerini, konaklama yapacağınız yerle iş yeriniz arasındaki mesafe ve ulaşım imkanlarını mutlaka önceden belirlemelisiniz. İngilizce seviyeniz de iş seçiminizi etkileyecek en önemli faktörlerden olacaktır. İş tercihleri konusu Work and Travel alanında tecrübesi ispatlanmış ve güvenilir bir şirket ile çalışmanın ne kadar önemli olduğunu bize bir kez daha hatırlatmaktadır. Doğru ve güvenilir Work and Travel şirket tercihleri için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.