Eğlence ve Su Parkı İşleri

Eğlence ve Su Parkı İşleri

Eğlence ve Su Parkı İşleri: Yazın Keyifli ve Heyecan Dolu Bir İş Deneyimi

Eğlence ve su parkı işleri, Work and Travel öğrencilerinin en çok tercih ettiği ve memnuniyet oranı en yüksek iş seçeneklerinden biridir. Amerika genelinde birçok eğlence parkı bulunmaktadır ve bunları dört grupta değerlendirmek mümkündür.

Büyük Eğlence Parkları: Amerika’nın Heyecan Verici Tema Parkları

Amerikan turizm sektörünün en önemli işletmelerinden olan büyük eğlence parkları ve tema parkları her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen yerlerdir. Six Flags, Universal Studios, Disney Land, Busch Gardens gibi zincirler büyük eğlence parklarının örnekleridir. Bu işletmeler geniş bir alana yayılmış olup, birçok farklı oyuncak ve aktivite sunarlar. Bahar ve yaz aylarında yoğun çalışan bu parklar binlerce insana istihdam sağlar. Hem açık hem de kapalı mekan pozisyonları bulunur ve genellikle pozisyonlar adaylar işe başladıktan sonra supervisor tarafından belirlenir.

Su Parkları: Sıcak Yaz Günlerinde Eğlence ve Serinlik

Yaz tatillerinde özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği mekanlardan biri su parklarıdır. Geniş alanlara kurulmuş olan su parkları, çeşitli havuz aktiviteleri ve dev su kaydıraklarından oluşur. Su parklarında da eğlence parklarındaki gibi farklı çalışma alanları bulunur. Su parklarında çalışanlar genellikle cankurtaran (life guard), oyun operatörü (ride operator) veya havuz görevlisi (pool attendant) gibi pozisyonlarda görev alır. Su parklarında çalışacak adayların yüzme bilmesi gerekmektedir. Tüm çalışanlar temel bir yüzme testine tabi tutulur ve adaylardan 10 dakikada 500 metre serbest stil yüzebilmeleri ve havuza atılan 4 kg ağırlığı yüzeye çıkartabilmeleri beklenir. Su parklarında çalışanlar ayrıca ilk yardım sertifikası eğitimi alırlar.

Küçük Eğlence Parkları: Yerel Keyifli Mekanlar

Amerika’nın birçok yerinde lokal olarak faaliyet gösteren küçük eğlence parkları ve lunaparklar da Work and Travel öğrencileri için çalışma imkanı sunar. Bu parklar, daha küçük ölçekte hizmet verir ve farklı eğlence seçenekleri sunar.

Gezici Eğlence Parkları: Farklı Şehirlerde Heyecan Dolu Deneyimler

Bazı eğlence parkları belirli bir çerçevede hareket ederek değişik yerlerde faaliyet gösterir. Bir bölgede yaklaşık iki hafta kalındıktan sonra diğer bir lokasyona geçilir. Gezici eğlence parklarında çalışan kişiler genellikle karavanlarda konaklar ve parkın kurulum işlerinde görev alır. Kurulum tamamlandıktan sonra ise park içindeki çeşitli pozisyonlarda çalışırlar. Gezici eğlence parklarında çalışanlar sezon boyunca birçok farklı yeri gezerler. Bu nedenle gezmeyi sevenler için gezici eğlence parkları oldukça keyifli bir çalışma ortamı sunar.

Gezici eğlence parkı işleri Work and Travel programından çıkarılmıştır. Katılımcılar bu işlerde çalışamazlar.

Eğlence ve Su Parkı İşleri: Work and Travel Programında Unutulmaz Bir Yaz Deneyimi

Eğlence parklarında ve su parklarında çalışan adaylar genellikle saatte 10 – 12 dolar arasında ücret alır ve haftada 35-40 saat çalışırlar. Bazı pozisyonlarda bahşiş imkanı da bulunmaktadır. Parklar genellikle çalışanlara farklı saatlerde vardiya verebilir. Eğlence parkları genellikle mayıs ayında faaliyete geçer ve Temmuz ayında en yoğun günlerini yaşar. Çoğu eğlence parkı sezonu Eylül ayı ortalarında sonlandırır.

Eğlence ve su parkları genellikle Work and Travel öğrencilerini bir sponsor kuruluş aracılığıyla işe alır. Bu sayede işler genellikle konaklama ve sağlık sigortası gibi konuları da kapsar. Eğlenceli bir yaz tatili geçirmek ve birçok yeni arkadaş edinmek için eğlence parkları ve su parkları, en popüler Work and Travel iş türleri arasındadır.